Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO) to dostawa towarów wysyłanych przez sprzedawcę z jednego kraju UE do konsumenta w innym kraju Unii Europejskiej. Dotyczy to transakcji B2C, czyli sprzedaży na rzecz osób fizycznych lub podmiotów niebędących podatnikami. Od 1 lipca 2021 roku wprowadzono nowe zasady dotyczące rozliczania VAT dla WSTO. Kluczową zmianą jest to, że VAT za te transakcje musi być rozliczany w kraju konsumenta, czyli tam, gdzie towar kończy transport. Przykładowo, jeśli sprzedajesz ubrania konsumentom z Niemiec, musisz rozliczać VAT według stawek obowiązujących w Niemczech.
WSTO obejmuje także przypadki dostawy towarów, gdy dostawca pośrednio uczestniczy w ich wysyłce lub transporcie, na przykład zleca wysyłkę lub transport towarów osobie trzeciej, która dostarcza towary do nabywcy.
WSTO nie należy mylić z WDT, która jest transakcją pomiędzy przedsiębiorcami.
Przepisy wprowadzają uproszczenie w rozliczeniu podatku VAT, czyli procedurę VAT OSS, pozwala ona na wykazywaniu całej sprzedaży unijnej w jednej deklaracji, bez obowiązku rejestracji się do VAT w każdym kraju, w którym dokonuje się sprzedaży.
Kiedy rejestrować się do VAT-OSS?
Jeśli łączna sprzedaż towarów do innych państw UE nie przekroczyła limitu 10 tys. euro (42 tys. zł) rocznie, możesz rozliczać VAT jak sprzedaż krajową lub skorzystać z VAT-OSS, systemu pozwalającego na deklarowanie zagranicznego VAT w jednym kraju. Jeśli przekroczysz ten limit, masz obowiązek rejestracji do VAT-OSS lub w rejestracji do VAT w każdym kraju, do którego sprzedajesz.
Korzystając z procedury VAT OSS odprowadza się podatek w kraju, w którym się rejestruje, czyli w Polsce, opłaca się go w walucie euro, według stawek, które obowiązują w kraju sprzedaży.
W systemie OSS nie można wykazywać:
- sprzedaży krajowej do konsumentów z Polski,
- sprzedaży lokalnej za granicą – czyli przypadków, gdy towar wysyłany jest z magazynu w jednym kraju UE do odbiorcy w tym samym kraju, np. z magazynu w Niemczech do niemieckiego nabywcy,
- sprzedaży do firm, czyli transakcji dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Jak zarejestrować się do VAT-OSS?
Aby się zarejestrować, należy złożyć zgłoszenie na formularzu VIU-R do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Rejestracji można dokonać do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano transakcji, w związku z którą przekroczono limit sprzedaży.
Rozliczanie VAT od wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość przez podatnika zwolnionego z VAT
Podatnik, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT (ponieważ nie przekroczył rocznego limitu sprzedaży 200 tys. zł), musi zacząć rozliczać zagraniczny VAT, jeśli wartość sprzedaży na rzecz konsumentów z UE przekroczy roczny limit 10 tys. euro.
W takiej sytuacji ma dwie opcje:
- zarejestrować się do VAT w kraju, w którym znajdują się konsumenci,
- zarejestrować się do systemu VAT-OSS i rozliczać zagraniczny VAT przez ten system.
Przekroczenie limitu 10 tys. euro nie zmienia statusu podatnika w Polsce – nadal może korzystać ze zwolnienia z VAT, o ile jego krajowa sprzedaż nie przekroczy 200 tys. zł rocznie. Do tego limitu wlicza się tylko sprzedaż krajową.
VAT OSS – składanie deklaracji i ewidencja
W ramach procedury VAT OSS, podatnik składa kwartalne deklaracje VIU-DO. Deklaracje te należy przesyłać do końca miesiąca następującego po zakończeniu każdego kwartału, za pomocą systemu e‑Deklaracje, do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Nawet jeśli nie było sprzedaży w danym kwartale, konieczne jest złożenie tzw. deklaracji zerowej.
Podatek VAT jest płacony w euro, zgodnie ze stawkami obowiązującymi w krajach konsumentów.
Deklaracje należy złożyć terminowo, nawet jeśli ostatni dzień przypada na sobotę lub dzień wolny od pracy – system OSS działa 24/7. Zasada dotycząca płatności: jeśli termin wypada na dzień wolny, obowiązującą datą jest pierwszy dzień roboczy po tym terminie.