Leasing to popularna forma finansowania, która polega na umowie pomiędzy leasingodawcą (finansującym), a leasingobiorcą (korzystającym). W ramach tej umowy leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z określonego dobra – zazwyczaj środków trwałych jak samochody, maszyny czy urządzenia – w zamian za ustalone opłaty. Leasingobiorca płaci za użytkowanie przedmiotu umowy przez określony czas, po czym może wykupić go na własność, w zależności od rodzaju leasingu.
Występują dwa rodzaje leasingu: finansowy oraz operacyjny.
- Leasing finansowy, a inaczej kapitałowy charakteryzuje się tym, że:
- W leasingu finansowym leasingobiorca otrzymuje prawo do użytkowania przedmiotu i dokonuje odpisów amortyzacyjnych, czyli ujmuje przedmiot leasingu w środkach trwałych firmy. Leasingobiorca spłaca całą wartość przedmiotu leasingu poprzez opłatę początkową oraz comiesięczne raty leasingowe. W końcu umowy przedmiot może stać się własnością leasingobiorcy, często bez konieczności wykupu.
- Leasing finansowy z punktu widzenia podatkowego jest traktowany jak dostawa towarów. Korzystający musi również rozliczyć VAT jednorazowo z góry od wartości umowy.
- Leasing operacyjny może być również nazywany usługowym, cechuje się tym, że:
- Leasing operacyjny jest formą dzierżawy, w której przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy. Leasingobiorca korzysta z dobra w zamian za opłaty leasingowe, ale nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych – to leasingodawca robi te odpisy. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot na własność za ustaloną kwotę wykupu.
- Leasing operacyjny rozlicza VAT w ratach miesięcznych, a leasingobiorca ma możliwość odliczenia podatku VAT – w zależności od sposobu użytkowania pojazdu (wyłącznie firmowy lub mieszany – firmowy i prywatny).
Leasing jest szczególnie korzystny dla firm, które chcą użytkować środki trwałe bez konieczności jednorazowego wykupu lub zakupu ich za pełną wartość, a także dla tych, które chcą elastycznie rozliczać VAT oraz koszty użytkowania w działalności gospodarczej.
Często zadają nam Państwo pytanie – co jest korzystniejsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zapraszamy do indywidualnej konsultacji, w celu odnalezienia złotego środka :).