Uproszczone formy opodatkowania osób fizycznych

Osoby fizyczne, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności, jako wspólnicy spółki cywilnej lub spółki partnerskiej, muszą dokonać wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Decyzja ta jest kluczowa dla całego przyszłego przedsięwzięcia, szczególnie z ekonomicznego punktu widzenia. Formę opodatkowania należy przede wszystkim dopasować do rodzaju prowadzonej działalności, ale również do indywidualnej sytuacji rodzinnej oraz innych, posiadanych źródeł dochodu. Mali podatnicy* mają prawo do korzystania z uproszczonych sposobów opodatkowania swoich dochodów, a należą do nich:

  • zasady ogólne, które rozróżnia się na skalę podatkową oraz podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartę podatkową**.

Od lipca 2022 r. stawki podatku na skali podatkowej wynoszą 12%/32%. Osiągnięty dochód do wysokości 120 tys. zł opodatkowany jest według stawki 12%, a nadwyżka nad tę kwotę opodatkowana jest stawką 32%.

Stawka podatku dla podatku liniowego wynosi 19%, jest ona stała i niezależna od wysokości osiąganych dochodów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych cechuje się tym, że opodatkowuje przychody według stawek od 2% do 17%, w zależności od wykonywanej działalności.

Podatek na karcie podatkowej jest stały i ustalony na mocy decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego.

* Małym podatnikiem, nazywa się podatnika, którego przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro, w złotych.

** Polski Ład zlikwidował możliwość wyboru karty podatkowej, jako formy podatkowej dla nowych przedsiębiorców. Mogą z niej korzystać tylko przedsiębiorcy, którzy w 2021 r. również byli opodatkowani tym sposobem i z niego nie zrezygnowali.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top